Kündekari Cami Kapısı

Kündekari Cami kapısı Modelleri

Kündekari Cami Kapısı geçmişten günümüze değerini asla kaybetmeyen tarihin her anını her bir işlemesinde yansıtan cami kapısı modelleridir.  Kündekari sanatı ve bu sanatın ilahi duygular ile birleşmesi sonucu. Ortaya çıkan en önemli sanatsal eserler olarak günümüzde halen daha kullanılmaktadır.  Kündekari cami kapıları bugüm ülkemizde 200 yılı aşkın zamandır aktif olarak kullanılan camilerin girişlerinde halen daha konularını ağırlamaktadır.

Kündekari Cami kapısı
Kündekari Cami kapısı

Kündekari Cami Kapısı

Camilerin girişlerinde camilerin tüm ihtişamı ile bizleri selamlayan cami kapıları. Camilerin mimarisini yansıtan ve bizlere manevi hisleri yansıtan en önemli unsurlar yer bulmaktadır. Cami kapılarının imalatı ve üretiminde en önemli unsur her zaman cami kapılarının dayanıklı ve cami mimarisine uyumlu şekilde üretilmesidir. Cami kapısı tasarımları ve üretimlerinde kullanılan her bir dekor ve desen camilerin manevi duygularını yansıtan. Ve bizlere bu duyguları yansıtan çalışmalardır. Anadolu selçuklu devleti, Osmanlı devleti ve günümüzde cami mimarisi ve camiler her zaman büyük bir saygı ve titizlik ile kurulmuştur. Camilerin her bir noktası büyük bir emek ve titizlikle inşa edilmiştir. Bu dönemler günümüze halen daha sıklık ile kullanılan. Kündekari Cami kapıları da Ottomanstyle garantisi ve profesyonelliği ile bugün sizlerin hizmetine sunulmaktadır.

Geçmiş dönemlerde olduğu gibi Kündekari cami kapısı imalatını el işçiliği kullanarak üretmekteyiz. Kündekari cami kapılarınıın imalat aşamasındaki her bir nokta ustalarmız tarafından büyük bir titizlik ile yapılmaktadır. Kündekari sanatını benimseyen ve bu sanata gönül vermiş ustalarımızın sizlerden gelen. Sipariş ve talepler sonrasında kündekari cami kapılarını büyük bir özen ile üretmektedir.

Kündekari Ne demektir ?

Kündekari Cami Kapıları da günümüzde geçmişte olduğu kadar dikkat çeken cami kapısı modelleridir.  Peki Kündekari kelime anlamı olarak nedir ? Kündekari kelime anlamı olarak marangozluk sanatı yada değerli ağaçların ustalık ile işlenmesi anlamına gelmektedir.  Bu işin ustası yada kurnazı anlamına gelen “Künd”, Türkçe de kavramak anlamında kullanılmaktadır. Kündekari de  geometrik olarak kesilmiş ahşap parçalarının geniş bir alanda birbirleri ile birleştirilmesi ile yapılan ahşap tasarım sanatıdır. 

Kündekari  çalışmaları 12 .yüzyıl da ilk olarak Halep ve Mısır da görülmüştür. Daha Sonra  Anadolu Selçuklu Devleti döneminde yaygın olarak Anadolu da kullanılmaya başlanmıştır.  O dönemler yapılan camiler ve kervansaraylarda Kündekari sanatının tüm incelikleri görülmektedir.

Kündekari Cami Kapısı  da kündekari sanatı kullanılarak yaygın olarak camilerde kullanılan Cami kapısı üretim Sanatıdır. Camiler de kündekari sanatı mihrap, vaaz kürsüleri ve cami kapılarında yaygın olarak görülmektedir. Ahşap parçalarının usta ellerde büyük bir emek ile işlenmesi ile ortaya çıkan sanat eserleri olarak bilinmektedir. Kündekari sanatı ile üretilen cami kapıları geçmişten günümüze hiçbir bozulma yada dokusal farklılık göstermeden gelmiş bulunmaktadır.

Kündekari cami kapısı modelellerini Anadolu’ da ve İstanbul da yaygın olarak görmekteyiz. Ülkemizde bulunan büyük tarihsel camiler de bu sanat yerli ve yabancı birçok ziyaretçilerinin dikkatlerini çekmektedir. Cami kapısı üretiminde en çok bilinen motifler ve dokusal işlemeler Kündekari Camil kapılarında yer tutmaktadır.

Kündekari Cami kapısı Modelleri
Kündekari Cami kapısı Modelleri

Kündekari Cami Kapısı İmalatı

Kündekari Cami kapısı imalatında profesyonel çalışmalarımız ile sizlere hizmetlerimizi sunmaktayız. Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde üretilen kündekari cami kapıları, kündekari sanatı ile yapılan minberler bu sanatın en önemli eserleridir. Kündekari cami kapıları açıldığına sanki bizlere tarihsel bir yolculuğa çıkaracakmış hissi veren tarihin en sessiz tanıklarıdır. Camiler kapıları ve Kündekari sanatını sizlere 7 kuşaktır tüm profesyonelliğimiz ile sunmaktayız. Cami kapıları bizlere tarihin görkemi ve asaletini anlatan en önemli eserlerdir.

Kündekari Cami kapısı imalatımız ile binlerce yıllık sanatın günümüzdeki en önemli temsilcisi olarak sizlere hizmet vermekteyiz. Kündekari sanatının özelliğini ve Kündekari sanatı ile yapılan minber, mihraplar bugün Anadolu’da birçok cami de görülmektedir. Kündekari sanatı Osmanlı padişahları tarafından büyük ilgi görmüş ve padişahlar da bu sanata gönül vermiştir.  Tarihimizin en önemli sanatsal çalışması olan bu eserleri Ottoman Style olarak günümüzde ülkemizde ve Yurtdışında  sizlerin kullanımına sunmanın en önemli gururunu yaşamaktayız.

Geçmiş dönemlerde Osmanlı Devleti zamanında Kündekari cami kapıları büyük saygı görmüş ve padişahlar bu kapıları taşınamaz ürünler arasında göstermiştir. Sevgi, saygı, aşk ile yapılan cami kapılarının en önemli temsilcisi Kündekari Cami kapılarıdır.  Kündekari Sanatı ile yapılan cami kapıları aynı bir sanatçının bir şarkıyı bestelemesi gibidir. Bu sanat ile üretilen cami kapıları tamamen büyük bir özveri ve aşkın temsilcisidir. Ahşap malzemelerin rahmani aşk ile gönül verilerek tek tek işlenmesi ile Kündekari cami kapıları üretilmektedir.  Bu Cami kapısı motifleri tamamen sevgi ve aşk ile yapılmaktadır.

Kündekari Cami Kapısı Yapanlar

Sizlerden gelen siparişler ve talepler sonrasında yapılan analizler sonrası büyük bir titizlik ile ahşapın işlenmesi ve dokunması sonrası sizlere cami kapılarımızı hazırlamaktayız. Bu işlemlerin hepsinin el işçiliği yapılması sonrasında mükemmel eserler ortaya çıkmaktadır. Eski dönemler de Kündekari cami kapılarının imalatı uzun zamanlar sürse bilse günümüzde teknolojinin de desteği ile bu eserler daha kısa sürede yapılabilmektedir.  Bu  çalışmaların tamamı ve en ufak noktası bile tamamen sanatın en güzel şekilde gün yüzüne yansımasıdır. Kündekari Sanatı ve Kündekari cami kapıları geçmişten bizlere kalan en önemli sanat eserleridir.

Künde daha önce de belirttiğimiz gibi Selçuklu zamanında ortaya çıkan ve Osmanlı Devleti zamanından bizlere gelen en önemli ahşap süsleme sitilidir.   Künde süslemesi ile yapılan çivi ve tutkal kullanılmadan parçaların zıvana adı verilen oyuklardan geçirilerek sıkıştırılması ile oluşmaktadır. Kündekari ise künde sanatını yapan kişiye denilmektedir.

Künde sanatının Kündekari ustalarının el işçiliği ve sanatsal değerleri kullanarak ürettikleri cami kapıları  bugün hem ülkemizde hem yurtdışın da büyük bir ilgi görmektedir. Kündekari sanatının güzelliklerini ve değerini yurtdışında bulunan camilerimizde de sergilemekteyiz. Kündekari sanatını günümüzde geçmişte ki değeri ile yapan ve bu sanata gönül veren ustalar Anadolu da bulunmaktadır. Ama yeni nesil gençler bu sanata eskisi kadar değer vermemektedir.

Bu Sanatın yürümesi ve geleceğe taşınması için Ottoman Style olarak gereken tüm desteği vermekteyiz.  Bu sanatı geçmişin değerlerine bağlı kalarak günümüzde tanınması ve kullanılması için tüm çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Kündekari Cami kapıları
Kündekari Cami kapıları

Cami Kapısı Fiyatları

Kündekari cami kapısı ve kündekari eserlerde fiyatlar değişmektedir. Kündekari cami kapılarında asıllarına bağlı ve orjinal eserler fiyat olarak daha yüksek bulunmaktadır. Ama Kündekari sanatının taklit kündekari olarak bilinen eserler fiyat olarak daha ekonomik şekilde bulunmaktadır. Sizlerde Kündekari cami kapısı imalatı ve fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Ottoman style olarak kündekari cami kapısı ve tüm diğer ürünlerimizi ülkemizde ve yurtdışında sizlere ulaştırarak hizmetlerimizi sunmaktayız. Bizlere günün her saati  ulaşarak ürünlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Referanslarımızı ve modellerimizi web adresimizden inceleyebilir ve canlı destek hattımızdan bizlere ulaşarak sorabilirsiniz.

Ottomanstyle kalitesi ve değerleri ile sizlerde tüm ürünlerimizi gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. İletişim adreslerimizi ziyaret ederek üretim faaliyetlerimizi inceleyebilirsiniz. Sizlere  Ahşaptan harikalar sunmaktayız.  Kündekari cami kapıları hakkında daha fazla bilgi almak için hemen bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

WeCreativez WhatsApp Support
Tüm modeller ve fiyat bilgisi için iletişim kurabilirsiniz.
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?